Oryginalne półbuty męskie wykonuje się nie tylko ze skóry licowanej, ale również ze skóry szorstkiej. Mowa tutaj nie tylko o skórze zamszowej, ale również nubukowej, która ma wielu zagorzałych zwolenników. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla tych osób, które chcą dowiedzieć się po czym poznać porządne buty szorstkie.
Co warto wiedzieć o skórach szorstkich
Jak wspomniano we wstępie skóry szorstkie to przede wszystkim skóry zamszowe. Mowa tutaj nie tylko o tradycyjnym zamszu, ale również o butach wykonanych ze skóry welurowej i suede. Bardzo wiele osób myli ze sobą skóry zamszowe i nubukowe, co oczywiście jest dużym błędem. Zamsz jest tak naprawdę obrobioną odwrotną częścią skóry i charakteryzuje się specyficzną strukturą meszku o nieco dłuższym włosiu niż w skórze nubukowej. Popularny nubuk to przeszlifowana wierzchnia część skóry, która charakteryzuje się z kolei efektem delikatnego aksamitnego meszku. Półbuty męskie wykonane z zamszu i nubuku mogą pochwalić się piękną i delikatną strukturą, dlatego też tak wielu Panów ceni sobie obuwie z tego materiału. Pamiętać należy jednak o tym, że szorstkie skóry są zdecydowanie bardziej podatne na zabrudzenie i uszkodzenia fizyczne. Uważać należy także na wilgoć. Półbuty ze skóry szorstkiej wymagają czyszczenia i konserwacji.
O czym należy pamiętać?
Skóra szorstka wyróżnia się tym, że po przeciągnięciu po niej palcem pozostaje smuga. Wynika to oczywiście ze zmiany kierunku ułożenia włosia. Skóra szorstka będzie stopniowo ciemnieć w kontakcie z wilgocią, dlatego też nie można doprowadzić do przemoczenia półbutów zamszowych i nubukowych. Warto wspomnieć także, że i sama impregnacja półbutów męskich może wiązać się ze znacznym przyciemnieniem skóry. Do półbutów zamszowych i nubukowych nie należy stosować past i kremów, które przeznaczone są do skór gładkich i licowych.
Skóry podeszwowe
Aby wybrać porządne półbuty męskie warto zwrócić uwagę także na skóry podeszwowe, które odgrywają bardzo ważną rolę. W dzisiejszych czasach praktycznie wszystkie ręczne szyte półbuty mają skórzane spody. Rozwiązanie tego typu może pochwalić się nie tylko walorami estetycznymi, ale również użytkowymi. Największą zaletą jest przede wszystkim doskonała przepuszczalność powietrza. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że ponad 30% oddychania półbutów odbywa się właśnie przez podeszwy. Jeżeli spód półbutów wykonany jest z różnorodnych tworzyw sztucznych to bardzo szybko pojawi się zmęczenie nóg. Sporą zaletą skóry podeszwowej jest także to, że nie ma potrzeby korzystania z klejów.